Zajímavé...

Ach, ty restituce!

Pan Karel Šťáva nám poslal svůj článek o své zkušenosti s kostelní vývěskou.

Stojím se latinsky řekne "Sto" a časuje se to podobně jako v češtině: "Stamus, statis, stant" - stojíme, stojíte, stojí. Od toho je odvozené "statuo" - stanovím, vizte česky statuta. Re znají ti, co hrají karty: Když dostanu flek, ohradím se reflekem. Restituo tedy znamená: Znovu stanovím, co už kdysi platilo a jsme u restitucí. Co bylo ukradeno, má býti vráceno. Reflek je silnější nž flek.

Vedu v jednom pohraničním městečku kostelní vývěsku, je pěkně umístněna na frekventovaném náměstí. Když se to kolem restitucí tak hezky mlelo, vložil jsem do ní článek z Katolického týdeníku k té živé debatě. Vedle visí nástěnka jedné organizace, která je zuřivě proti církevním restitucím. Umístnili v ní plakát s hlavou Krista s citátem z Bible: "Jdi, prodej všechno, co máš, rozdej chudým a budeš mít poklad v nebi: pak přijď a následuj mě. (Mk 10, 21) Do naší skříňky jsem na veliký list, barvou rudou napsal slova Ježíše Krista: "Co mne pokoušíte, pokrytci?... Odevzdejte tedy, co je císařovo císaři a co Boží, Bohu." (Mt 22, 21-22).
A přes noc byla naše skříňka rozbitá, kolem na zemi plno střepin skla. Blížily se Vánoce, ve dvířkách poničené skříňky zbylo plno lesklých střepů, blýštivých jako vánoční hvězdy. Nalepil jsem na ně nápis: "Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle."
Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem.

Karel ŠťávaSdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 03. 07. 2014 | 3278 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (1294 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (918 hl.)
 
Je to bláznovství (913 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (953 hl.)
 
Dost se o to zajímám (1284 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (962 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (843 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7167
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace