Zajímavé...

O kráse Popeleční středy

Pán Ježíš na kříži, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / FAQ Postní doba vyjadřuje rozhodnutí člověka podívat se více do sebe a nad sebe, vzdát se něčeho proto, aby ještě více získal.

Dnes je Popeleční středa. Pro křesťany je to začátek čtyřicetidenního postního období. Čtyřicet dní souvisí s časem, který Ježíš strávil na poušti v modlitbě a půstu předtím, než začal veřejně účinkovat. Je to čas přípravy. U křesťanů přípravy na slavení Velikonočních svátků.

Slovo Popeleční souvisí s obřadem značení popelem, který má své místo v rámci dnešních bohoslužeb. Popel se získává spálením ratolestí - takzvaných kočiček -, které byly požehnány na Květnou neděli v loňském roce. Při obřadu kněz poznamená věřícího na čele popelem a přitom říká: Obraťte se a věřte evangeliu nebo Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš.

První výzva hovoří o kajícnosti, co v první řadě znamená změnu smýšlení a důvěru v radostnou zvěst, která přichází v osobě Ježíše Krista.
Druhá upozorňuje na symboliku pomíjivosti tohoto života.

Někde se pro Popeleční středu používá i lidový výraz "škaredá středa". Prý to souvisí se začínajícím postem, který přichází hned po období masopustní hojnosti a radovánek.

Za "škaredou" je považována i proto, že se během ní postí. Tedy člověk se něčeho vzdává. Dělá to dobrovolně, ale to ještě neznamená, že je to příjemné.

Postní doba a půst samotný vyjadřuje rozhodnutí člověka podívat se více do sebe a nad sebe, vzdát se něčeho proto, aby ještě více získal.

Součástí světoznámé katedrály ve starodávném francouzském městě Rouen je překrásně zdobená věž na její jižní části, kterou nazývají "máslová". Říká se, že ji postavili za peníze, které věřící ušetřili tak, že se během postního období zřekli másla.

V životě každého z nás se dá jistě vystavět něco krásného, když se smysluplně něčeho zřekneme ...

Přeji vám požehnané prožití Popeleční středy, která pro každého z nás nemusí být ošklivá, ale právě naopak, krásná!

Juraj Semivan

logo- postoy.sk


Převzato z www.postoj.sk, článek z 1. 3. 2017 naleznete zde.

Rouen, Katedrála od západu, Daniel Vorndran, CC BY-SA 3.0, cs.wikipedia.org

Sdílet

| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 01. 03. 2017 | 943 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoj.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Jak se ti líbí časopis Milujte se!? (viz www.milujte.se)


Celkem hlasovalo: 408807
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace